توسعه شهري و وظيفه مردم كميجان

توسعه شهری و وظيفه مردم كميجان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مقدمه

روزي روزگاري ما براي تامين تمام نيازمنديهاي خود به شهرهاي اطراف ، بويژه همدان و اراك وابسته بوديم  و حتي جهت مسافرت  به هريك از شهرهاي اطراف خود نيز ، با مشگلات زيادي دست به گريبان بوديم .

 بسياري از جوانان خودمان را براي تحصيلات سيكل اول و دوم دبيرستان به شهرها اعزام كرديم و زمينه مهاجرت و كوچ هميشگي آنها را به دست خودمان فراهم كرديم .

 بسياري از بيماران خودمان را به دليل نبود راه و وسيله نقليه مناسب در بين راه از دست داديم و چه بسيار انسانهايي كه در جاده هاي خاكي در ميان گل و شل به هل دادن اتوبوسهاي بين شهري پرداخته اند .

چه بسيار جوانان خود را براي اشتغال به شهرهاي اطراف اعزام كرديم و آنان براي هميشه از شهر ما كوچيدند و رفتند .

به باور من تعداد جمعيت كميجانيهاي مهاجرت كرده و ساكن در نهران و كرج و اراك و ساير شهرستانها به مراتب بيش از جمعيت ساكن و مقيم در كميجان است .

و ما تمام اينها را به اين دليل از دست داديم كه شهرمان توسعه نيافته بود .

توسعه چيست ؟

توسعه ابعاد گوناگوني دارد كه نسبي است و در هر قسمت از كشور  داراي معاني مختلفي ميباشد ، ولي براي هموار نمودن راه توسعه به يكسري اقدامات زيربنايي نيازمنديم و مهمترين پروژه هاي زيربنايي عبارتند از : راه ، آب ، برق و مخابرات و انرژي ....

 اگر چنانچه اين پايه هاي اساسي در جايي فراهم بود راه توسعه در ابعاد گوناون هموار است و ديگر توسعه يافتن آن منطقه به عهده مسئولين و پيگيري مردم آن منطقه است .

كميجان چگونه توسعه مي يابد؟

توسعه براي كميجان ، تعدادي كارگاه و كارخانه تبديل و فرآوري محصولات كشاورزي است .

توسعه براي كميجان، تعدادي كارگاه و تبديل و فرآوري محصولات دامي است .

توسعه براي كميجان ، تعدادي كارگاه و كارخانه توليد محصولات صنعتي است .

توسعه براي كميجان ، تعدادي كارگاه بسته بندي محصولات كشاورزي و دامي است .

توسعه براي كميجان ، تعدادي كارگاه احياء و حفظ و گسترش صنايع دستي منطقه است .

توسعه براي كميجان ، تعدادي كارگاه بزرگ و كوچك قاليبافي است .

توسعه براي كميجان ، زمينه سازي تاسيس و راه اندازي ادارات مختلف دولتي است .

توسعه براي كميجان ، زمينه سازي براي مهاجرپذيري و اسكان افراد و مسئولين ادارات  است .

توسعه براي كميجان ، زمينه سازي براي رفاه حال افراد خانواده مسئولين ادارات بلحاظ زندگي و آموزشي و اقتصادي و اجتماعي و ...  است .

.........

وظيفه مردم كميجان در قبال توسعه آتي اين شهر چيست ؟

اين مردم كميجان هستند كه نيازمند توسعه يافتن كميجان هستند وگرنه روزي خواهد رسيد كه مثل برخي از روستاهاي تابعه تمام جوانان و افراد كارآمد از منطقه مهاجرت نموده و تعدادي مردان و زنان بازنشسته و يا از كارافتاده باقي خواهند ماند . اما  اگر همت مردم جلب شود توسعه سهل الوصول و سريع الحصول خواهد بود .

رفاه مردم ، اشتغال سالم و مولد ، درآمد كافي و سلامتي روح و جسم مردم ، كمترين دستاوردهاي توسعه خواهند بود .

اساساً آيا ما خواهان توسعه هستيم ؟

بله ما طرفدار توسعه يافتگي كميجان هستيم .

مردم كميجان از دو دسته بيرون نيستند ، يا در كميجان ساكن هستند و يا به هر دليل از آن شهر مهاجرت نموده و در ساير شهرستانها مقيم شده اند ولي بلحاظ علائق خانوادگي و محلي به آنجا دلبسته هستند .

هم ساكنين و هم مهاجرين دلبسته ، هردو خواهان توسعه يافتگي و پيشرفت شهر و زادگاه و محل زندگي خود هستند و در اين راه مرتب به تلاش و كوشش خود ادامه مي دهند .

چه كساني بايد خواهان توسعه كميجان باشند ؟

 مردمي كه هم اكنون در كميجان زندگي ميكنند و يا مهاجرت كرده هايي كه در ساير شهرستانها سكونت دارند ؟ بالتبع كسي كه از ظرفي آب ميخورد نسبت به حفظ پاكيزگي و تميزي آن ظرف و بهداشتي بودن آن آب متعهد تر و اولي تر است تا كساني كه ممكن است سالي يا ماهي بخواهند از آن ظرف يا از آن آب استفاده نمايند .

بالتبع بهره برداران اصلي بايد كليد هر پروژه عمراني را بزنند و نطفه هر حركتي را  پايه گذار باشند و سپس دلبستگان و كميجاني هاي غير مقيم نيز بدنبال آنها از اقداماتشان حمايت خواهند كرد .

چه كساني خواستار توقف توسعه و خواهان عقب رفت كميجان هستند ؟

در اين قسمت ناگزيرم كمي سربسته سخن بگويم تا مصداق تشويش اذهان عمومي نگردد .

طبيعتاً در هر جايي عده اي مايل به پيشرفت ديگران نبوده و خواهان عقب ماندگي آنها ميباشند و در اطراف ما هم هميشه از اينگونه افراد يافت ميشوند ، آنها مايلند تمام گاوهاي خودشان را هم از دست بدهند به شرطي كه يك گاو همسايه هم از او گرفته شود .

در اطراف تمام شهرهاي بزرگ و كوچك كشور ما يك سري مباحث تفرقه برانگيز وجود دارد كه با اطمينان ميگويم ما و نسل فعلي نقشي در ايجاد آن نداشته ولي متاسفانه تحت تاثير آن بوده و از آنها تاثير گرفته است .

در جايي كه ما هستيم ، هميشه عده اي به موقعيت ما حسد ميورزند و چون خودشان به هر دليل قادر به رسيدن به آن مرتبه نيستند با لجن پراكني و تبليغات سوء و ساير اقدامات ايذايي و حسودانه سعي در پايين كشيدن ما از مرتبه فعلي مان مي كنند . جا دارد در حين كوشش براي حفظ مرتبه فعلي خود ، به اعتلاي بيشتر بينديشيم .

اعتبارات مورد نياز توسعه از چه راهي بايد تامين شود ؟

طبيعي است كه دولت محترم وظيفه دارد اعتبارات مورد نياز توسعه آموزشي ،فرهنگي، اجتماعي ، سياسي اقتصادي ،ورزشي و ... را از محل اعتبارات منابع عمومي تامين و تخصيص دهد . ولي هميشه تا رسيدن به اعتبار دولتي و منابع عمومي راه درازي است كه راه ورود اعتبارات دولتي را معمولاً بايد با كمك هاي مردمي آب پاشي نمائيم .

كمك هاي مردمي چه ميزان از نيازهاي مالي توسعه را تامين ميكند ؟

با توجه به حجم عظيم اعتبار مورد نياز براي ايجاد پايگاههاي توسعه اي ، آنچه كه مسلم است ، كمك هاي مالي مردمي ، در تامين هزينه هاي كلان توسعه در ابعاد گوناگون ، نقش بسيار محدود و حقيري بازي خواهد كرد ولي همين كمك ها عليرغم كوچك بودن نقش مالي ، داراي نقش بسيار بزرگ و پراهميت معنوي هستند و در حقيقت با همين كمك هاي اندك افراد خير و ذيعلاقه است كه راه ورود اعتبارات دولتي بازگشايي و هموار ميگردد .

كمك هاي مالي مردمي روغنكاري توسعه در هر بخشي را بعهده دارد و با وجودي كه يك قطره روغن در مقابل عظمت يك دستگاه مثلاً صنعتي چيزي نيست ، ولي همگي ميدانيم كه اگر همان يك قطره روغن زده نشود آن دستگاه عظيم يا اصلاً براه نمي افتد و در صورت راه افتادن هم به اصطلاح گيرپاژ مي كند و از حركت باز مي ماند .

راه قدس از كربلا مي گذرد

اين فرمايش حضرت امام خميني بود و بنده بعرض ميرسانم كه راه توسعه كميجان از دانشگاه مي گذرد . تمامي مردم كميجان اعم از مقيم و مهاجر بايد سعي و تلاش خود را در جهت تثبيت و گسترش دانشگاه هاي پيام نور و آزاد كميجان بكار گيرند و مطمئن باشند كه دانشگاه بعنوان پايگاه توسعه ، بقيه ابعاد توسعه را بدنبال خود خواهد آورد .

ياد ياران

فراموش نكنيم كه افراد بسياري براي رسيدن ما به اين نقطه خون دل خورده و در راه ترقي و اعتلاي كميجان زحمت كشيده اند و جادارد هميشه قدر زحمت هاي آنان را بدانيم و با حمايت هاي خود نه تنها پاسدار ارزش هاي بدست آمده باشيم بلكه در جهت اعتلاي هر چه بيشتر منطقه و ترقي شهر خودمان كوشا باشيم .

چه هزينه اي را بايد بپردازيم ؟

مهمترين مسئله آنست كه باور كنيم كه ما بايد بخواهيم و ما بايد تلاش كنيم و مسلماً خواهنده و جوينده يابنده بود . عمده ترين هزينه آنست كه بخشي از توانائيها و وقت خودمان را به اين موضوع اختصاص دهيم و در جلسات مرتبط با توسعه شهرمان فعالانه حضور داشته باشيم و از ارائه نقطه نظرات خودمان دريغ نورزيم . ما اگر بخواهيم ميتوانيم .

باميد توسعه روزافزون كميجان                               محمد كميجاني ( جاويدراد )  18/1/83

/ 0 نظر / 4 بازدید