۱- یادی ازگذشتگان ۲-چه كسي مسًول مبارزه با مواد مخدر در كشور است:

 

طبق یک سنت حسنه مردم کمیجان عصر آخرین پنجشنبه سال را برای زیارت اهل قبور اختصاص داده واکثر مردم بر سر خاک اموات خود حاضرشده و با قرائت فاتحه ؛برای اموات خود طلب مغفرت وآمرزش میکنندنکته جالب توجه در این برنامه حضور افرادی است که از شهرهای دور ونزدیک آمده وبر مزار عزیزان خود آبی پاشیده وبا خواندن حمد وسوره یاد آنان را گرامی میدارند بعضی از این همشهریان بعلت اینکه جز تربت اموات خود چیزی و کسی در کمیجان ندارند شاید در سال همین یک بار را به شهر اباء واجدادی خود میآیند خوشا به غیرت این عزیزان

**********

دوست ارجمندم آقای فيصل منصوری از اهواز (دانشجوی دانشکاه آزاد کميجان )مطلب بسيار خوب وقابل تامل زير را برای ما فرستاده اند که عينآ برای شما مياورم؛از بذل توجه ومحبت ايشان کمال امتنان را دارم  قاسم جاويد

بسم الله الرحمن الرحيم قاسم جان اين مقاله را براي سايتهای اجتماعی كه خودت به انها اشنايی داری بفرست با كمال خواهش و محبت چه كسي مسًول مبارزه با مواد مخدر در كشور است: امر اعتياد مساله ای جدی و مطرح در كشور است .

نسل جوان امروز در بحث مواد مخدر ده ها سوال در ذهن خود دارد كه پاسخگوی به انها جای بسى تامل دارد و كارهاي كارشناسانه را مى طلبد .

طبق امار سال 76 با وجود دو ميليون معتاد در كشور خسارتي بالغ بر چهار هزار و 300 ميليارد تومان بر بدنه اقتصاد كشور وارد كرد(طبق گفته يكي از مديران مبارزه با مواد مخدر) مدير ديگري ذكر میكند كه در حوزه بهداشتی نيز با مرگ 10 الى12 نفر در سطح كشور و ابتلا شش هزار نفر به بيماري ايدز و حدود 140 هزار معتاد تزريقي مبتلا به ويروس ايدز و هپاتيت توسعه بيماري های روانی واضطراب ها و استرس ها را به دنبال داشته است.

 همچنين در حوزه اجتماعی در هر 59 ثانيه در دو دهه گذشته يك نفر به جرگه قتل وسرقت و.. روىاورده و توسعه اشفتگی هاى خانوادگی ميزان ابتلا به اعتياد هفتاد هزار نفر از افراد متاهل را فراهم اورده است . كشور ايران رتبه بزرگترين و اولين مصرف كننده مواد مخدر در اسيا را به خود اختصاص داد .اين در صورتی است كه به گفته بعضی مسولان در 22 سال گذشته در مبارزه با مواد مخدر 1300 شهيد .10 هزار جانباز و قريب به دو ميليون و 500 نفر دستگير شده اند و دو ميليون و 200 تن مواد كشف و معدوم شد.

به گفته بعضی روان شناسان سالم سازی محيط های دانشجوی و خوابگاه ها وتوجه بيشتر به امور فرهنگی و نياز سنجی قشر دانشگاهی را از امور لازم و ضروری در مبارزه با اعتياد ميدانند .كشورهاىپيشرفته در حال حاضر توانسته اند با اعمال يك استراژی سوءمصرف اعتياد در بين جامعه مصرف را به حداقل و در برخی موارد در بين دانش اموزان نظير كشور استراليا مصرف را به صفر رساندند. بر اساس نتايج تحقيقات دانشجويان رشته روانشناسى از يك خوابگاه دانشجوی در سوالی كه از دانشجويان پسر و دختر درباره اينكه ايا سيگار مصرف میكنند يا خير؟58%پسرها و 86%دخترها پاسخ منفی دادند .5/16%پسرها روزی چند بار .7/1%ماهی يك يا دو نخ سيگار .3/9%هفته ای يك نخ . 5/5%روزی يك تا دو نخ و 9 در صد نيز گفته اند كه خيلی بيشتر سيگار ميكشند.و در ميان دخترها 4/3%چند نخ در سال .4/1%يكي دو نخ در ماه.7%هفته اي يك نخ و 9 درصد روزى يك تا دو نخ سيگار مصرف میكنند 13%دانشجويان نيز گفته اند كه در خانواده انان حداقل يك نفر سيگاری است .

در مورد مواد مخدر هم 6/4%پسرها و 3/1%دخترها گفته اند كه تنها يك بار در سال گذشته مواد مخدر مصرف كرده اند .6/3درصد پسرها و 4/3 درصد دخترها چند بار در سال و 2/4%پسرها و 7/2درصد دخترها گفته اند گاهي مصرف میكنيم و 9/2 درصد پسرها و 3/1 درصد دخترها جواب دادند كه اغلب مواد مخدر مصرف ميكنند .در پاسخ 5/81 درصد پسرها و 32/91 درصد دخترها گفته اند كه هيچ گاه لب به مواد مخدر نزده اند .

امار مصرف الكل هم در بين اين دانشجويان خوابگاهی 29%پسرها و 7/6 درصد دخترها در پاسخ به اينكه الكل مصرف ميكنيد گفتند كه يك بار لااقل الكل مصرف كرده اند اگر چه بعضی ها در تصميم گيری هايشان تصور میكنند موفق عمل كرده و دانشجويان را به سوی جناح هاي سياسي و پر تنش سوق میدهند و با نا اميد كردن دانشجويان انها را به اعتياد میكشانند اما يك دانشجوی هوشيار در انتخاب راه خود هرگز به خطا نخواهد رفت.

فيصل منصوري faisal_manssury@maktoob.com

به نقل از گفته هاي بعضي مديران مبارزه با مواد مخدر (استفاده از اين مقاله در نشريات و سايتهاي ديگر بلا مانع است و از همه دوستان عزيز میخواهم كه با نوشتن مقالاتي در مورد مواد مخدر در نشريات و سايتهاي اينترنتي به جوانان عزيز به خصوص دانشجويان هشدار بدهند كه مصرف مواد مخدر مرگ زندگي است و اين پديده خطرناك را هرگز فراموش نكنيم)

                                                                     *********

/ 0 نظر / 5 بازدید