مرحله عملياتي رزمايش منتظران ظهوربسيجيان شهرستان اراك همزمان با بعثت پيامبر اعظم(ع) در منطقه عمومي اين شهرستان برگزار شد.

دراين مرحله چهارگردان ازگردانهاي عاشوراسپاه ناحيه اراك عمليات مقابله بادشمن فرضي، فتح موقعيتهاي پيش بيني شده، اختفانيروها و انفجارهاي مختلف را با موفيت كامل انجام دادند.

به گفته‌ي سرهنگ " رحيم غلامي" فرمانده سپاه ناحيه اراك اين رزمايش باهدف افزايش كارايي نيروها و توان رزمي بسيجيان از ‪ ۱۸‬مرداد ماه به مدت ‪ ۱۰‬روز جريان دارد.

سلسله‌رزمايش‌هاي منتظران ظهوربسيجيان استان مركزي به صورت همزمان در هفت شهرستان استان از جمله‌اراك، ساوه، تفرش،آشتيان، محلات،خمين و كميجان از سه روز گذشته آغاز شده است.

****************

از ایرنا:

اولين همايش علمي توسعه پايدار شهرستان كميجان از توابع استان مركزي روز جمعه دراين شهرستان برگزار شد.

در اين همايش كه با حضور مسئولان محلي و استاني و نخبگان منطقه برگزار شد علاوه بر بحث و تبادل نظر، چندين مقاله در خصوص راهكارهاي توسعه اين شهرستان قرائت شد.

شركت‌كنندگان در اين همايش در قالب ‪ ۶‬كميسيون موضوعي، كار مطالعاتي و بررسي نيازها، مشكلات و راههاي توسعه اين منطقه را به‌صورت تخصصي دنبال كردند.

بر اساسي جمع بندي ها،نبود راه مناسب ، دربن بست قرار گرفتن‌اي شهرستان از نظر راه مواصلاتي ، ضعف سرمايه‌گذاري و حضور كمرنگ دستگاههاي اجراي از مهمترين موانع توسعه شهرستان كميجان برشمرده مي‌شود.

براساس برخي شاخصه‌هاي بهداشتي و اجتماعي و اقتصادي شهرستان كميجان يكي از محرومترين مناطق استان مركزي است . اين شهرستان طي يك دهه اخير با رشد منفي جمعيت روبرو بوده است .

اين منطقه در شمال غربي استان مركزي واقع شده و با مركز استان نزديك به يكصد كيلومتر فاصله دارد. كميجان در سال ‪ ۱۳۸۱‬از شهرستان اراك تفكيك و عنوان شهرستان به خود گرفت .

كل مساحت شهرستان كميجان بالغ بر ‪ ۱۶۲۶‬كيلومترمربع است كه اين رقم ‪۵/۵‬ درصد كل مساحت استان مركزي است .

منطقه كميجان از شمال به شهرستان ساوه ،از شرق به شهرستان تفرش ، از جنوب به شهرستان اراك و از غرب به استان همدان محدود مي‌شود.

شهرستان كميجان به دو بخش مركزي كميجان و ميلاجرد تقسيم بندي شده ، زبان اغلب مردم اين شهرستان تركي است اما در در چند روستا شمالي ان از جمله چهرقان ،وفس ،فرك و گورچان، گويش خاصي از زبان پارسي اصيل معروف به تاتي همچنان رايج است .

طبق اخرين سرشماري در سال ‪ ۱۳۸۵‬جمعيت كل اين شهرستان ‪ ۴۶۰۰۰‬هزار نفر است كه ‪ ۶۳‬درصد انرا را جمعيت روستايي تشكيل مي‌دهند. فعاليت عمده مردم اين منظقه در بخش كشاورزي است.

گرچه در خصوص تاريخ اين شهرستان مطالعات دقيقي صورت نگرفته امابه استناد اثار باقي مانده در تپه‌هاي چهل گزي ، ميلاجرد و برخي روستاهاي اين منطقه برخي كارشناسان اين منطقه جزو محدوده حكومت مادها و در محدوده هگمتانه دانسته اند.

/ 0 نظر / 20 بازدید